ŽBV – Vlakom i biciklom do Bohinja
PRIJEDLOG PLANA PUTA
OPIS
Priroda je tu toliko lijepa da jedino što trebate je paziti da ne sletite s biciklističke staze. Idemo redom.
Bohinjski biciklistički put – bicikliranje s pogledom na Julijske Alpe
Bohinjski biciklistički put (ili po slovenski Bohinjska kolesarska pot) je biciklistička staza koja povezuje Donju i Gornju bohinjsku dolinu pored brojnih prirodnih i kulturnih znamenitosti Bohinja. Prekrasna nezahtjevna biciklistička ruta kroz Donju i Gornju Bohinjsku dolinu će vas oduševiti, 16 km čistog užitka.

Jedna od tipičnih scenografija na stazi
Kako piše na stranici Bohinj.si, u prošlosti je u Bohinju bilo planova za izgradnju željezničke pruge koja bi povezivala dvije doline, ali pruga nikada nije izgrađena. Što se tiče biciklističke staze, prema prvotnim planovima, 2011. godine u Bohinju je izgrađena prekrasna biciklistička staza koja vijuga lijevom obalom Save Bohinjke u Donjoj Bohinjskoj dolini i kroz slikovita alpska sela u Gornjoj Bohinjskoj dolini.

Lijevo: vijuganje po dolini, Sredina: u Ribčevom Lazu se “dodiruju” Bohinjska kolesarska pot i Bohinjsko jezero, Desno: ima i malo uspona
Na samu rutu se može ući s više lokacija, a nalaze se u Bohinjskoj Bistrici, Brodu, Savici, Staroj Fužini, Studoru i Srednjoj vasi. Staza je većim dijelom asfaltirana i pogodna za sve vrste bicikala.

Na nekoliko mjesta uz stazu ćete pronaći preglednu mapu
Biciklistička staza Bohinj-Bled – biciklom između dva slovenska bisera
VAŽNO! Dok smo prolazili ovu rutu, nismo bili svjesni da je ista zatvorena za sve dionike u prometu, jer su dijelovi još u izgradnji. Naknadno smo na to upozoreni i zato naglašavamo da je ruta, dok ovo pišemo u 03/2025, zatvorena za bicikliranje! Tekst ipak ostavljamo da možete maštati i planirati svoja buduća cikloputovanja, ali nikako ne savjetujemo ići po ruti dok je službeno zatvorena. Ažurnu informaciju možete pratiti ovdje a možemo se samo svi skupa nadati da otvorenje bude što prije.
Ovo super atraktivna biciklistička ruta od cca 30 km povezuje dva bisera Slovenije, Bled i Bohinj. Gotovo cijelim putem prati Savu Bohinjku, naizmjence kroz netaknutu prirodu, zelene doline i šarmantna sela.

Od mnoštva fotografija, teško je bilo izabrati nekoliko “naj”
Iako je teško izdvojiti koji dio rute je najljepši, savjetujemo da po dolasku do Bleda, malo skrenete s rute i spustite se do jezera Bled s njegove jugo-zapadne strane gdje je foto točka (link na točnu lokaciju) s koje je divan pogled na cijelo jezero i crkvicu na Blejskom otoku. Taj dio rute također vozite po cesti, kao i sam ulazak u Bled. Nažalost, sjeverni dio oko Blejskog jezera je zatvoren za bicikliste, moguće ga je uz samo jezero proći samo kao pješak. I naravno, na kraju rute iz smjera Bohinja do Bleda, treba pojesti nezaobilaznu Blejsku Kremšnitu.

Lijevo i sredina: pogled na jezero i Blejski otok s foto točke, Desno: Blejska kremšnita
Vogel – raj za skijaše i ljubitelje prirode
Vogel slovi kao jedno od najljepših slovenskih skijališta, i to potpuno opravdano. Ali Vogel je prekrasan i kad snijega nema, dovoljno je samo doći gore zbog nezaboravnog pogleda koji zaustavlja dah. Do vrha se može jedino gondolom od samog jezera. Gondola je posebna priča. Vrlo strmog uspona, za par minuta vas prebaci s 1000 na 1500+ mnv. Poseban doživljaj sam po sebi. Za Google maps lokaciju donje postaje žičare kliknite ovdje.

Lijevo: kabina je za 80 osoba, Gore i dolje: pogledi su impresivni
Na gornjoj postaji gondole, nalaze se dva restorana i nekoliko kafića, od kojih se s jednog pruža lijep pogled na Bohinjsko jezero. U restoranu na gornjoj postaji gondole preporučamo gulaš i štrudlu od jabuke.

Lijevo: vidikovac prema “gore”, Sredina: restoran na gornjoj postaji, Desno: fantastičan gulaš
Slap Savica – jedno od najljepših prirodnih čuda Slovenije
Od Ribčevog Laza na Bohinjskom jezeru do slapa Savica može se doći automobilom za dvadesetak minuta, a biciklom oko sat vremena. Nažalost, do tamo nema biciklističke staze pa se mora cestom. Ulaz se naplaćuje. Staza nije jako teška, no osobama bez kondicije mogla bi predstavljati određeni napor.

Sve bliže i bliže slapu. Ali fotke ne mogu dočarati čaroliju.
Staza je uređena i nije se moguće na njoj izgubiti. Prolazi kroz šumu, a na nekoliko mjesta su manji potoci i slapići. Veći dio staze čine stepenice. Glavni slap Savica visok je 78 metara visine i vrlo je impresivan. Neposredno uz njega nalazi se mala uređena drvena staza.

Scene sa staze prema slapu
Biciklisti i Slovenske željeznice se vole
Pitala me već nekolicina zašto predlažem i savjetujem da ŽBV-ovi počinju u Dobovi. Iz više razloga. Glavni razlog je što su veze iz Zagreba prema Sloveniji što se tiče vlakova vrlo loše, a pogotovo s vlakovima koji primaju bicikle. Npr. iz Zagreba prema Jesenicama jedan jedini vlak dnevno koji prima bicikle. I taj prometuje samo od 4. do 9. mjeseca. Nadalje, ako se kreće s Glavnog kolodvora, a došli ste autom, potrebno je negdje parkirati, a free parkinga u centru Zagreba jednostavno nema. U Dobovi ima veliki parking u neposrednoj blizini željezničkog kolodvora.
I ima još jedan super razlog, a to je tzv. IZLETka, vikend karta od Slovenskih željeznica, kojom se za 15 eur (plus doplata za bicikl, nažalost to za sada samo u vlakovima) vozate po cijeloj Sloveniji do mile volje cijeli vikend. Nadalje, ako nas ide grupica tu je još dodatni popust, a grupice bi bilo dobro i najaviti u koje vrijeme i kojom rutom idete, jer onda kondukteri u svakom vlaku već znaju da dolazite pa se pobrinu da prostor za bicikle ostane slobodan. Ma, jedna sasvim druga dimenzija organizacije.
U veliku većinu vlakova mogu bicikli, zato s pravom možemo reći ovu da se “biciklisti i Slovenske željeznice vole”.

Lijevo i sredina: Dobova-Ljubljana i Ljubljana-Jesenice voze najmoderniji Stadler vlakovi, Desno: od Jesenica do Bohinjske Bistrice malo egzotike za ljubitelje vlakova
Bohinj ECO Hotel – luksuz u srcu prirode
Mi smo spavali u lijepom, modernom hotelu s 4* Bohinj ECO Hotel. Smješten u slikovitom okruženju Bohinja. To je prvi ekološki hotel u Sloveniji. Pitali smo se zašto ovo “ECO” u nazivu. I dobili odgovor da je Bohinj ECO Hotel jedan je od rijetkih hotela koji u potpunosti koristi obnovljive izvore energije, uključujući vlastiti geotermalni sustav grijanja. Sagrađen od ekološki prihvatljivih materijala, hotel je dizajniran kako bi maksimalno smanjio potrošnju energije, a svi procesi unutar hotela usmjereni su na očuvanje prirode i smanjenje otpada. Cool!

Lijevo: mistični hodnici, Gore: predvorje, Dolje desno: svidjelo nam se punjenje bicikala u garaži
Hotel raspolaže s 69 moderno uređenih soba i apartmana, od kojih mnoge nude spektakularan pogled na slovenske Alpe. Za goste željne odmora i relaksacije, hotel nudi fenomenalni luksuzni panoramski wellness centar s unutarnjim bazenom, saunama i raznim vrstama masaža. Panoramski wellness nam je definitivno najnaj dio hotela. Zanimljivo je da panoramski wellness radi do ponoći, uz obveznu narudžbu i doplatu od 40 eur po sobi. Posebno fora je Aquapark Bohinj, koji je povezan s hotelom i nudi vodene atrakcije za sve generacije, uključujući tobogane, slapove, hidromasažne bazene i saune, a u sklopu Aquaparka je i bowling. Korištenje Aquaparka je u cijeni hotelskog smještaja.

Lijevo: finska sauna, Sredina: panoramski bazen, Desno: soba za odmor
Smještaja oko Bohinjskog jezera ima dovoljno, a može se pronaći i jeftinijih i skupljih, za svakoga ponešto.

Uživali smo u hotelu