ŽBV – Petrinja obalama rijeka

-

PRIJEDLOG PLANA PUTA

SUBOTA
– u 9:03 polazak vlakom iz Zagreba, dolazak u Sisak u 9:53
– bicikliranje uz Kupu kroz Vurot do Petrinje, usput preporuka ručak u restoranu Mlinski kamen
– obilazak gradskog kupališta i vožnja po stazi uz Petrinjčicu
– bicikliranje preko Hrastovice do Prnjavora Čuntićkog, usput pogledati Samostan sv. Antuna Padovanskog u Hrvatskom Čuntiću
– pješice obilazak obližnje Kule Čuntić i slapa na Petrinjčici
– večera, spavanje u Ekološkom centru Vrata Zrinske Gore
ruta prvog dana

NEDJELJA
– doručak, polazak oko 9 sati
– bicikliranje do vrha Hrastovačke gore, posjet Planinarskom domu Matija Filjak i vidikovcu Piramida
– bicikliranje do Petrinje, preporuka ručak u restoranu Štuka
– bicikliranje do Siska preko Mošćenice
– povratak vlakom iz Siska u 16:56 sati, dolazak u Zagreb u 17:50 sati
ruta drugog dana

OPIS

PRVI DAN

ŽBV (Željezničko Biciklistički Vikend) – “Petrinja obalama rijeka” počinje na zagrebačkom Glavnom kolodvoru i to vam može početi s problemom ako imate 25+ kg težak e-bajk. Naime, na Glavnom kolodvoru nema načina da se bez stepenica prijeđe npr. na 3. peron pa osobama u invalidskim kolicima i nama ljenguzama za nositi e-bajkove po stepenicama, ostaje jedino ljubazno zamoliti prometnika da otvori ogradu između kolosjeka koja su zaključana.

Lijevo: pakiranje, Sredina: na putu do kolodvora, Desno: kako prijeći preko ove ograde?

U novim Končar vlakovima mjesta za bicikle ima, ali ipak ne toliko kao u slovenskim. Do Siska vlak vozi oko sat vremena, malo smo kasnili, ali ništa što bismo trebali kritizirati. Dolaskom u Sisak, i obvezno fotkanje izložene parne lokomotive, vozim se odličnom gradskom biciklističkom stazom, sve do fora mosta na Odri. Nakon toga se nažalost mora biciklirati po cesti sve do Petrinje.

Lijevo: “parkiran” ispred vrata, Sredina: parnjača u Sisku, Desno: fora most na Odri

Bicikliranje uz Kupu preko Vurota do Petrinje

Ovaj dio rute je službena cikloturistička ruta LR3 – OBALAMA RIJEKA pa se zato i naš ŽBV zove “Petrinja obalama rijeka”. Jedino smo mi taj dio prošli u suprotnom smjeru od predloženog. Cesta po kojoj se vozi nije previše prometna, ali ipak treba paziti jer oni rijetki automobili koji prođu, ne voze baš po propisima.

Jedan od rijetkih pogleda na Kupu usput

Detaljniji službeni opis cijele LR3 rute možete pogledati na web stranici TZ Petrinja.  Priznajem, malo sam očekivao više dijelova na kojima će se otvarati pogled prema Kupi pa ovako ostaje žal što ne postoji biciklistička staza tik uz Kupu, to bi sigurno bilo spektakularno. Ako usput ogladnite, preporučam restoran Mlinski kamen. Zapravo, nije bitno jeste li gladni, stanite i osvježite se, jer restoran je baš na obali Kupe i uživati ćete u pogledu.

Lijevo: na pravom putu, Sredina: Kupa kod restorana Mlinski kamen, Desno: kočija kod restorana

Po Petrinji uz Petrinjčicu

“Petrinja obalama rijeka” je dobila pravo značenje. Po dolasku u Petrinju, na mosta preko Kupe, otvaraju su predivni pogledi na Kupu i Petrinju.

Pogled s mosta na Kupu i Petrinju

Vožnjom dalje po cesti i malim skretanjem na nasip uz Kupu, dolazi se do Gradskog kupališta Petrinja, na koje su Petrinjci jako ponosni. Gradsko kupalište jedno je od najpoznatijih okupljališta lokalnog stanovništva tijekom ljeta. Riječ je o prirodnom riječnom kupalištu, čija popularnost traje već desetljećima. Osim što pruža osvježenje, kupalište je i mjesto druženja, sportskih aktivnosti i obiteljskih izleta. Sad sam bio u proljeće pa je bilo pusto, ali mogu zamisliti kakva je vreva ovdje ljeti.

Jako je lijepo i van ljetne sezone. Kad bi ovdje bio neki kafić, siguran sam da bi bilo krcato i sad

A onda slijedi, po mom mišljenju, najljepši dio bicikliranja ova dva dana, po stazi uz Petrinjčicu. S jedne strane je asfaltirana pješačka staza i prema znakovima, zabranjeno je za bicikle, ali s druge strane, gdje je sitni šljunak, nema znakove i uživao sam na najjače.

Divotica!

Bicikliranje do Prnjavora Čuntićkog

Ruta dalje vodi po LR1 – ZELENA DOLINA, iz Petrinje preko sela Hrastovica. Tu se može stati na izvoru pitke vode Bartolovac, na pitoresknom seoskom trgu s crkvom i izvorom. Dolaskom do jedinog kafića koji sam vidio na cijelom ŽBV-u, a da nije u Petrinji ili Sisku, caffee bar Zelena dolina, primijetio sam znak za samostan Sv. Antuna Padovanskog. Baterija e-bajka je i dalje dosta puna, što znači da mogu bez problem u brdo do samostana. Jako močna pozicija, na vrhu brda u Hrvatskom Čuntiću, vrijedi stati i uživati u pogledu na lijepo uređen samostan i crkvu.

Lijevo: izvor u Hrastovici, Sredina: cestica prema crkvi, Desno: pozdrav iz Hrvatskog Čuntića

U povratku, brzim spuštanjem stižem do cilja današnjeg bicikliranja, Prnjavor Čuntićki.

Dolazak u Prnjavor Čuntićki

Kula Čuntić i slapić na Petrinjčici

Po dolasku u smještaj, nakon kratkog osvježenja, preporuka je da se nikako ne propuste dvije atrakcije u blizini – Kula Čuntić i slap na Petrinjčici. Kula Čuntić, izgrađena 1552. godine od strane zagrebačkog Kaptola, služila je kao stražarnica na važnom prometnom pravcu koji je povezivao Pokuplje s dolinom Une. Danas su od kule sačuvani ostaci prizemlja i dijela prvog kata. Šteta je što se kula može obići samo s vanjske strane, nema “vrata”. Do kule vodi nešto strmija, ali kratka staza od izvora. Važno: Dok ovo pišemo, putokazi do staze koja vodi do kule nisu baš najsretnije postavljeni. Naime, naići ćete na čak tri putokaza za put do kule, ali oni pokazuju u šikaru, što je trenutno neuređen put. Lijepo uređen put, koji je uredila ekipa iz Poslovne zone Petrinja (oni upravljaju Ekološkim centrom), je nešto malo gore po cestici na kojoj je izvor. Točnu lokaciju pronađite pod KORISNI LINKOVI na V-točki Kula Čuntić.

Lijevo: do tuda treba doći “na noge”, Sredina: NE pratite ovaj znak, Desno: pogled na kulu

Slap se nalazi u neposrednoj blizini eko centra, ne svega 2-3 minute hoda. Lokaciju potražite pod KORISNI LINKOVI na V-točki Eko centra Vrata Zrinske gore.

Vrijedi ostati barem nekoliko minuta i uživati samo u zvukovima

Spavanje u Ekološkom centru Vrata Zrinske gore

Spavao sam u Ekološkom centru Vrata Zrinske gore. Uvjetno rečeno spavao, jer nije baš ugodno spavati sam u tako velikoj zgradurini 🫣🤷‍♂️. Primarno je to centar za edukaciju i istraživanje, ali su zapravo i odlično opremljen hostel u kojem se može sasvim pristojno prespavati. Smješten je u selu Prnjavor Čuntićki, samo 12 km južno od Petrinje, a okružen je rijekom Petrinjčicom i obroncima Zrinske gore.

Lijevo: detalj izložbenog prostora, Gore: centar izvana, Dolje: park ispred centra

Centar je namijenjen djeci, studentima i odraslima te nudi raznovrsne programe: škole u prirodi, eko-kampove, izviđačke aktivnosti i terensku nastavu. Poseban naglasak stavlja se na istraživanje zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta, geomorfoloških osobitosti te ekoloških utjecaja.​ Npr. u laboratoriju su izložene lubanje raznih životinja što je djeci, prema riječima voditeljice centra Matee, izrazito uzbudljivo iskustvo.

Laboratorij u kojem uživaju djeca razne dobi

Smještajni kapaciteti su za do 48 osoba. Gostima su na raspolaganju dvokrevetne, četverokrevetne i osmerokrevetne sobe, kao i prostor za dnevni boravak s čajnom kuhinjom. I televizor s pristupom Netflixu ☺️. ​Čak se može rezervirati i doručak i/ili večera. Ovisno o broju gostiju, večeru priprema domaćica ili se naručuje iz cateringa. Ja sam imao i doručak i večeru. Fina klopica!

Sobe i dnevni boravak

DRUGI DAN

Nakon obilnog “olimpijskog” doručka koji je pripremila ljubazna domaćica Lucija, vrijeme je za nastavak ŽBV-a “Petrinja obalama rijeka”.

Bicikliranje do vrha Hrastovačke gore

Iz Zelene doline, pratio sam znak za Piramidu i zalutao 🙆‍♂️. Došao do vrha nekog brijega i dalje nije bilo pogodno za trekking bicikle, bez obzira što je električni. Iskoristio sam “joker zovi”. Naime, na stranicama TZ Petrinje su objavljeni brojevi telefona dva servisa i biciklističkog kluba. Javio se ljubazni gospodin (kojem nisam zapamtio ime 🫣), iz Biciklističkog kluba BikeAround i pomogao savjetima kako se spustiti po LR4 – RUTOM KESTENA pa pronaći put za Hrastovačku goru. Hvalaaa!

Zapravo mi uopće nije žao što sam zalutao. Prelijepi pogledi.

Put s asfaltirane ceste do vrha Hrastovačke gore je odličan makadam po kojem se može i autom. Počinje blizu sela Cepeliš. Uspon nije prežestok, ali svejedno se treba malo pomučiti pedalirati s 25+ kg natovarenim bajkom, bez obzira na pomoć struje. Sam uspon je oko 4 km, a onda za nagradu, super boravak na vrhu. Evo link na Google Maps lokaciju početka rute.

Makadamski put je tvrd i kvalitetan

Planinarski dom Matija Filjak i vidikovac Piramida

Na vrhu Hrastovačke gore, na 415 mnv, nalaze se Planinarski dom Matija Filjak i vidikovac Piramida, neposredno jedno pored drugog. Domom upravlja i brine se o njemu, i to jako dobro, HPD Zrin Petrinja. Lijepo su me ugostili, a dežurna planirka me počastila kavom i prefinim kolačem.

Lijevo: prefini kolač, Gore: pogled na planinarski dom s vidikovca, Dolje: može se i roštiljati 

Opremljen je s 24 kreveta s madracima (bez posteljine) i dnevnim boravkom s 30 sjedećih mjesta. U okolici doma nalaze se brojne klupe i stolovi za odmor. Dom se nalazi na samom vrhu Hrastovičke gore i dostupan je na više načina. Ako ste planinar, do njega vodi više planinarskih puteva, a šumskim makadamskim putem iz sela Cepeliš možete doći čak i autom, off road motorom ili vozilom, biciklom i sl.. Okućnica planinarskog doma je jako lijepo uređena uz nekoliko tematskih cjelina povezanih s osjetilima kao npr. vrt mirisa, staza dodira i vrt boja. Za dodatne informacije i najave posjeta, možete kontaktirati dom na broj mobitela: +385 98 636 178 ili putem e-maila: hpd.zrin@hps.hr.

Netko bi rekao planinarski dom s 5*

Vidikovac Piramida je jedan od skrivenih bisera kontinentalne Hrvatske i omiljeno odredište planinara i izletnika. U obliku čelične piramide pruža prekrasan panoramski pogled na okolicu Banovine i Pokuplja. Za vedrih dana, s vrha se mogu vidjeti Petrinja, Sisak, pa čak i obronci Zrinske i Petrove gore.

Za ovaj pogled se isplati malo pomučiti do gore

Bicikliranje do Petrinje

S vrha Hrastovačke gore, trekking biciklom, kakav je moj, može se isključivo istim putem do dolje. I to je onako baš lijepi spust, ali oprezno, ipak je to makadam. Kroz Cepeliš i lijepe pejsaže stižem do Petrinje i svraćam do gradskog parka. Oduševljen!

Uzmite si malo vremena, sjedite na klupu i uživajte

Na ručak idem po preporuci u restoran Štuka. Probajte lovačku juhu, a sa svim ostalim nećete pogriješiti. I pohvaljujem ljubaznost konobara koji mi je dozvolio puniti bateriju e-bajka na teresi. Hvalaaa!

Lijevo i sredina: lovačka juha, Desno: piletina u tijestu, punjena sa svim i svačim, preliveno umakom od gljiva i ploškama krumpira – prefino, ali porcija za 6 normalnih osoba

Bicikliranje do Siska

Zadnja dionica bicikliranja na ovom ŽBV-u, od Petrinje do Siska preko Mošćenice je zapravo jedini dio rute koji je dovoljno dugačak isključivo po biciklističkoj stazi, na nekim dijelovima i potpuno odvojeno od ceste. Super!

Lijevo: piletina na putu, Sredina i desno: konačno “prave” biciklističke staze

A posebno me oduševila biciklistička staza dolaskom u Sisak. Nažalost, iako je jasno označeno da je biciklistička staza preko mosta preko Kupe u suprotnom smjeru od automobilskog prometa (sjajno rješenje koje viđamo u zapadnim zemljama) jedan vozač je mislio da je najpametniji na svijetu i da će “on nama pokazati kako s biciklistima koji voze u suprotnom smjeru” i onako nas kao namjerno preplašio skratajući prema nama, očigledno živeći u uvjerenju da kršimo pravila. Ali sve je čisto, to je biciklistička staza. To je ujedno i bio jedini malo neugodan trenutak na ovom ŽBV-u.

Lijevo: odlični putokazi, Sredina: ovo obožavamo, Desno: biciklom se može u “suprotnom” smjeru

Ali zato je pogled s mosta preko Kupe poseban, baš poseban, doživljaj. Nakon “Petrinja obalama rijeka”, možda je vrijeme napraviti i “Sisak obalama rijeka”

Pogledi s mosta su uvijek fascinantni, pogotovo kad se dogodi brodić ispod – Kupa

Povratak u stvarnost

Nakon kavice u zaista lijepom ugođaju kafića uz Kupu, pomalo se vraćam na kolodvor Sisak i lovim vlak za Zagreb. Dolaskom u stvarnost (čitaj: Glavni kolodvor), opet ona scena gdje se ne mogu nikako zaobići stepenice. Ništa ne priznajem kako sam prešao preko 😇. I to je to, dva dana uživanja u ŽBV-u “Petrinja obalama rijeka”, ovom pomalo neistraženom i divnom kraju punog zelenila i ljubaznih ljudi! 😍

Lijevo: propisno vezan, Sredina: Glavni kolodvor u sumrak, Desno: 95 km užitka

Troškovi

Ovo vikendholičarenje vas neće previše opaliti po džepu. Evo popisa troškova:

– karta za vlak (jedna osoba + bicikl): 6 eur
– spavanje u Ekološkom centru: 30 eur
– večera i doručak u Ekološkom centru: 11 eur
– ćevapi i piće u restoranu Mlinski kamen: 12 eur
– ručak u restoranu Štuka: 20 eur
– kave i osvježenja: 20 eur

UKUPNO: do 100 eur


Mali odmor – velike priče!

Mi istražujemo, vi vikendholičarite.
Kliknite i otputujte po jednom od naših predloženih planova putovanja. Spremni? Klikni na V-planove putovanja


Preuzmite besplatnu aplikaciju Vikendholičari i stvorite neponovljive vikend uspomene.

Uključite se u Facebook grupu Savjetnik za vikend putovanja by Vikendholičari
Ljubitelj ste putovanja vlakom? Ili to još ne znate da jeste? Uključite se u grupu Vlakoholičari

V-REGIJA

Banovina

TIP

Individualni

VRSTA

Dvodnevni

DOSTUPNO ZA

  • Malu djecu
  • Treću dob